Bayilik Almak Mı, Kendi İşini Kurmak Mı?

By  |  0 Yorum

Yeni işyeri açmayı düşünen birçok girişimcinin aklındaki en önemli soru bayilik almak mı kendi işini kurmak mı?
Her ikisinin avantajları ve dezavantajları olan bu iki yatırım kararı arasında kalan girişimciler için bazı önemli noktaların altını çizmekte fayda var.

“Bayilik almak mı kendi işini kurmak mı?” ikileminde dikkate alınması gereken ilk şey işkolunuz. Hemen her iş kolunda bayilik almak şansınız var. Ancak bazı iş kolları bayilik almadan da girmek ve pazarda tutunabilmek diğerlerine göre daha zor. Mesela çok bilinen süpermarket ve market zincirlerinin arasında, köşedeki market olarak tutunmanız neredeyse imkânsız olacaktır. Ama bir kafe açacaksanız reklam ve tanıtım bütçenizi yüksek tutarak pekâlâ pazara girebilir ve zamanla başarılı olabilirsiniz.

Mutlaka dikkate alınması gereken bir başka konu da katlanılacak bayilik maliyetinin beklenen karlılık ve pazarlama kolaylıkları ile orantılı olması. Bazı durumlarda bayilik ücretleri o kadar yüksek oluyor ki, geri dönüşün sağlanması için yıllarca beklemek gerekebiliyor.

Bayilik almak mı kendi işini kurmak mı? Sorusuna cevap ararken dikkate alınacak bir önemli konu da elbette ki sizin finansal gücünüz. Elinizdeki finansal kaynağın tamamını bayilik için kullanmak durumunda kalacaksanız bundan hemen vazgeçin. Çünkü hangi iş kolunda ne kadar büyük bir markanın güvencesi altına girerseniz girin kapıyı açtığınız ilk birkaç ay hatta belki bir yıl nakit akışınız işletme sermayenizin altında kalabilir. Bu yüzden mutlaka elinizdeki kaynakların bir kısmını kira, personel ve diğer işletme giderleri için kenarda tutmalısınız.

Son olarak hatırlamanız gereken başka bir şey ise bugün size bayilik veren firmaların da geçmişte bir zaman sektörlerine yeni giren firmalar oldukları. Eğer iş kolunuz elverişli ise size tavsiyemiz büyük düşünmeniz, doğru yatırımlar yapmanız ve kendi markanızı yaratma yolunda çalışmanız olacaktır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir