Catering Hizmeti Vermek

By  |  0 Yorum

Kişi veya kurumların yemek hazırlamaya, servis etmeye gerekli altyapılarının bulunmaması halinde bu hizmetleri başka bir kurum veya kişiden sağlamalarına Catering Hizmeti denir. Maliyet açısından oldukça verimli olan bu hizmetler kişilere birçok fayda sağlamaktadır. İş yerleri, bu hizmetler sayesinde bina içerisinde mutfak kurmak için gerekli olan alandan tasarruf ederek bu alanları iş için gerekli başka ortamlara dönüştürebilmektedirler. Bir mutfağın kurulması için gerekli olan demirbaşların maliyetleri ile mutfak personeli için ayrılacak olan bütçe oldukça külfetli olacaktır. İşletmeler yemek hizmetlerini catering firmalarına devrederek bu gibi maliyetlerden kaçınır ve oldukça düşük fiyatlara, kaliteli hizmet alabilirler.

Catering Hizmeti sağlayan firmalar Sağlık Bakanlığı tarafından denetim altında tutulmaktadır. Firmanın kullandığı malzemeler faturalandırarak kayıt altına alınmakta, yemek üretiminin yapıldığı alanlarda hijyen koşullarının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması sağlanmaktadır. Gıda üretimi için çalışan elemanlar belirli periyotlarla sağlık kontrolünden geçirilmekte ve uygun olmayan kişilerin gıda ile temas etmesi engellenmektedir. Bu kontroller en başta personellerin işe alınmalarından önce yapılırlar ve gıda üretmeye, paketlemeye ve transfer etmeye uygun olmayan kişiler bu sistemde yerlerini alamazlar. Prosedürlere uygun olarak hizmet veren catering firmaları hem sağlıklı hem de zamandan tasarruf sağlayan koşulları ile karşımıza çıkmaktalar.

Catering Hizmeti belirli bir alanda sabit olarak çalışmayan kişi ve kurumlar içinde uygundur. Hizmet sağlayıcıları dilenilen her bölgeye, her saatte servis sağlayabilmektedirler. Günümüzde kişiye özel günlük yemek hizmetlerinin sayısı da oldukça fazlalaşmıştır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir