Değişik Bir Girişim; Mor Patates Yetiştiriciliği

By  |  1 Yorum

Purple Potato anlamındaki mor patates, ülkemizde yetiştirilmeye uygun hale getirilen bir besindir. İnsanlar bunu bir iş türüne çevirmekte ve oldukça hoş ve farklı bir lezzeti olmasından dolayı, son zamanlarda özellikle pastacılık sektöründe sık tercih edilen bir besin haline geldi. Girişimci adaylar için ise bu durum, tam bir iş seçeneği konumundadır. Her ne kadar adı bize tanıdık gelse de bu ürünün tadı gerçekten çok başka. Son zamanlarda Bolivya ve Peru’da yetişmeye başlayan bir ürün olarak dünya gündeminde yer bulan bir konu olmuştur. Aynı zamanda bilgilere göre buralarda, ülke ticareti ve ekonomisine ciddi anlamda katkısı olmuş. Değişim bir girişim: mor patates yetiştiriciliği, ülkemizde yapılması mümkün olan bir durumdur.

Değişim bir girişim: mor patates yetiştiriciliği, ekonomik faydası çok olan bir iş türüdür. Üstelik besin değerleri yönü ile bu ürünün dikkat çektiği görülür. İçeriğinde manganez bulunur, üstelik normal patatese göre yeterli orandadır. B6 vitamini almak için ideal bir besin olup, içeriğinde bulunan diğer bileşenler; potasyum, bakır, demir ve diyet lifidir. Hatta diyet lifi oranı bir hayli fazladır. Bu özellikler başta olmak üzere, farklı açılardan da sağlıklı bir besin önerisidir. Bu özellikleri nedeniyle bu ürünleri satın almak ve tüketmek isteyen çok kişi vardır. Bu sebep ile pazarı oldukça iyi bir besindir. Yani oldukça iyi kar elde etmeniz mümkün olan bir iş fikridir.

Değişim bir girişim: mor patates yetiştiriciliği bu yiyeceğin ömrü uzatması nedeniyle karlıdır. İnsanlar artık bilinçli besin tüketimi yapar. Japonya’da bu besinin yetiştiği yerde yaşayan insanların ömrü bir hayli uzundur. Okinavva adlı bu yerde, bu besinin tüketilme oranı fazladır.

1 Yorum

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir