Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

By  |  1 Yorum

Diyelim ki; alışverişi çok seviyorsunuz, bir şey almasanız bile mağazaları dolaşmak, ürünleri incelemek, mağaza çalışanları ile iletişim kurmak sizin hobileriniz arasında… Hatta öyle ki bazı mağazalarda çok gizli bilgi olan indirim zamanlarını bile önceden tahmin edebiliyorsunuz. O halde siz bir alışveriş kurdusunuz ve bu hobinizle para kazanma vaktiniz gelmiş demektir. Gizli Müşteri olarak para kazanmaya ne dersiniz?

Gizli müşteri; o firma tarafından size bildirilen ve önceden belirlenen bir senaryo uyarınca, mağazada potansiyel müşteriymiş gibi hareket eden, belli bir hizmet sürecini yaşayıp, gerekli ölçümlerini ve deneyimlerini, yine firma tarafından istenen standartlarda ayrıntılı bir biçimde rapor eden kişidir.

Senaryo mağazaya girdiğiniz anda başlar. Burada sizin dikkat etmeniz gereken ve sizden beklenen; sadece hataları görerek bir nevi “ajanlık” yapmamanızdır. Genellikle firmalar mağaza çalışanlarına eğitim verdiklerinde, müşteri ile göz teması kurarak uygun bir karşılama cümlesi kurmasını isterler. Eğer siz mağazaya girdiğinizde elemanlardan devamlı kaçarsanız, size verilen senaryoyu hakkıyla uygulamamış olursunuz.

Senaryoya göre bir ürün hakkında detaylı bilgi almanız, bir ürünü iade etmeniz, ürünlerin fiyat etiketleri olup olmadığına bakmanız, mağaza çalışanlarının kıyafetleri ve mağaza konseptine göre ürünlerin doğru sergilenip sergilenmediğini kontrol etmeniz istenebilir. Bazen senaryolar zorlayıcı olabilir. Mağaza çalışanların size davranışını test etmeniz istenebilir. Genellikle mağazadan bir ürün alarak çıkmanız gerekir. Size daha önceden söylenen limitler dahilinde satın alacağınız ürün, gizli müşteri olarak para kazanmaya başladığınızın ilk göstergesidir.

Bundan sonra raporlama aşaması başlar. Firmanın size gönderdiği detaylı raporda senaryonuz ile ilgili çok detaylı sorular yer alır. Bu formun tarafsız olarak doldurulması çok önemlidir. Belirlenen süre içerisinde formu gönderdiğinizde ise göreviniz tamamlanmış demektir.

Gizli müşteri olarak para kazanmaya başlamak için, öncelikle bu işi yapan ajanslardan birine başvuru yapmanız gerekir, çünkü firmalar direkt sizinle çalışmazlar. Ajans başvurunuzu kabul ettikten sonra mail adresinize gelen iş detaylarını onaylamanız yeterli olacaktır.

1 Yorum

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir