Herhangi Bir İş Fikrini Test Etmenin 4 Adımı

By  |  0 Yorum

Bir iş fikriniz var. Bu fikrinizi hayata geçirmek, başarılı olmak ve kazanmak istiyorsunuz. Peki, her şeyi düşündünüz mü? İşte size kısaca herhangi bir iş fikrini test etmenin 4 adımı:

  • İş Planı Yaptınız mı?

is-fikri-test-etme

Tüm girişimciler bilmelidir ki iş planı yapmaksızın başarıya ulaşmanız, ulaşsanız bile işletme bazında sağlıklı bir gelişim ve büyüme göstermeniz oldukça zordur. Zira iş planında esasen; fikrinizi öncelikle kendiniz test ederek başarıya ulaşıp ulaşmayacağınızı görürsünüz. Sunacağınız ürün veya hizmet bir ihtiyacı karşılayacak mı? Finansal soluğunuz yeterli olacak mı? Talep patlaması yaşarsanız ne yapacaksınız? İşletme giderlerini nasıl çözümleyeceksiniz? Gibi birçok soruya içtenlikle cevap vermelisiniz. İş planı hazırlamak; iş fikrinizi test etmenin ilk ve en önemli adımıdır ve denebilir ki; turnusol kağıdı görevi görür. Gerçekleri ortaya çıkaracaktır.


  • Anket Yapabilirsiniz

anket-yap

İş fikrinizle ilgili örneğin 10 soruluk bir anket hazırlayın. Ulaşabildiğiniz kişilere sorularınızı yöneltin ve acımasız cevaplar vermelerini talep edin. Soru-cevap şeklinde gerçekleşecek anketlerde çok değişik sonuçlara ulaşabilirsiniz.


  • Tabi ki Sosyal Medyayı Kullanın

sosyal-medya-kullanın

Sosyal medyada -Çok da açığa vurmadan- iş fikrinizi bir başlıkla paylaşın. Örneğin; evde pizza yaptığınızı ve satın almak isteyenler olup olmadığını sorun. Bazen hatırı sayılır talepler gelebilir.


  • Harekete Geçin

Herhangi bir iş fikrini test etmenin 4 adımından sonuncusu ve belki de en gerçekçi olanı; harekete geçerek iş planı doğrultusunda fikrinize hayat vermektir. İstatistikler ilk teşebbüslerinde başarısız olanların hiç de azımsanmayacak sayıda olduğunu ancak başarısızlıktan ders alarak ikinci bir girişimde bulunanların sayısının hiç de az olmadığını gösteriyor.

Son olarak belirtmek gerekir ki; girişimciler için kredi ve hibe programları mevcut. Bunlardan önce eğitim programlarına girmek katılımcıların bakış açısını genişletiyor. Herhangi bir iş fikrini test etmenin 4 adımını okumak gibi!


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir