Intel’den Şoförsüz Taksi Adımı

By  |  0 Yorum

Intel, yan kuruluşu Mobileye’nin gelecek yıl Münih ve Tel Aviv’de otomatik bir taksi hizmeti başlatacağını ve bu görev için yeni bir otonom araç ürettiğini duyurdu. Görünüşe göre şirketin otomatik sürüş teknolojileriyle ilgili çok ciddi projeleri var ve bu adım hayati önem taşıyor.

Teknoloji devinin otonom araçlarla ilgilenen yan kuruluşu Mobileye, 2022’den itibaren hizmet için kullanacağı yeni altı yolculu otonom aracını açıkladı. AVKIT58 olarak adlandırılan araç, seviye 4 ve seviye 5 otonom sürüç becerilerine olanak tanıyan sekiz Mobileye EyeQ5 SoC ile donatılacak.

AVKIT58, 324 x 232 x 89 mm ölçülerinde ve 650 watt güç tüketimine sahip. Ayrıca sıvı soğutmalı bu sistemde bir güç kaynağı mevcut. Mobileye, bu çözümün bugün piyasadaki en güçlü otonom araç sistemi olduğuna inanıyor.

Aracın teknoloji donanımı kameralar, radar sensörleri ve LIDAR sensörlerinin bir kombinasyonundan meydana geliyor. Ayrıca Mobileye’ın Road Experience Management (Yol Deneyimi Yönetimi) çözümü kitle kaynaklı harita verilerine dayalı olarak çalışacak.

Teknoloji devi, araçları Moovit markası altında işletecek. Bununla birlikte Almanya’da yerel mobilite şirketi Sixt ile de birlikte çalışacaklar. Mobileye’nin taksi hizmetini kullanan müşteriler, Moovit’in veya Sixt’in mobil uygulamaları aracılığıyla araç çağırabilecek.

Almanya, yollarında 4. seviye otonom araçların gezinmesine izin veren ilk ülke ve dolayısıyla bu hizmetin faaliyete geçeceği ilk ülkelerden biri olacak.

https://youtube.com/watch?v=WuWqxqZhYZs%3Ffeature%3Doembed

Kaynak:Technopat

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir