İş Fikri Oluşturma

By  |  0 Yorum

  • İŞ FİKRİ OLUŞTURMA

is-fikri-olusturma

İş fikri oluşturma konusunda tek başınıza başarılı olamayabilirsiniz ve bir şekilde çevrenizden ya da online dünyadan yardım almanız gerekebilir. Sektörleri incelemek, yapabileceklerinizi ortaya koymak ve kendi alanınızda ilerlemek gibi detaylar söz konusudur. İş fikri oluşturma konusunda sizler de henüz kararınızı vermediyseniz ve bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız, belli başlı çözüm önerileri ile birlikte sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışacağız.


  • Doğru İş Fikri Nasıl bulunur?

1 – Daha yaratıcı ve daha alternatif yöntemler ile yola çıkmayı deneyin. Uzmanlık alanlarınızı kullanın ve yapılmayanı yapmayı deneyin. Üretilmemiş olan ya da diğer insanların aklına gelmeyecek olan şeyleri düşünmeye çalışın ve bu doğrultuda ilerleyin. Yapılanı, aynı şekilde insanlara sunduğunuz anda çekici gelmeyecektir ancak yine de yapılan üzerinden hareket etmek istiyorsanız buna kendi yaratıcılığınızı ve ekstralarınızı da eklemeyi unutmayın. Bu sayede bir nebze olsun fark yaratabilir ve kendi fikriniz gibi daha kolay sunabilirsiniz.

2 – Abartmayın! Sınırlarınız olsun ve bu sınırların dışına çıkmadan hareket edin. Yaratıcılığın sınırlarını zorlamak sizlere herhangi bir şekilde zarar vermez ancak bulunduğunuz odak noktasından saparsanız eğer sıkıntı yaşayabilirsiniz ve fikir oluşturma sürecinde de sorun yaşarsınız. Belli sınırlar doğrultusunda ilerlemek daha doğru adımları da beraberinde getirecek ve daha kaliteli bir fikir sunacaktır.

3 – Küçük notlar alın ve iş fikri oluşturma sürecinde düzenli olarak notlar alın. Aklınıza gelen her şeyi ve her dogru-is-fikri deneyimi bu deftere not edin, emin olun ilerleyen dönemlerde işinize yarayacak ve sizlere daha doğru fikirler verecektir. Çevrenizde size katkı sağlayan ya da katkı sağlayacağını düşündüğünüz detayları eklemeyi unutmayın ve bu detayları da yine defterinize ekleyin.

4 – Problemleri fırsata çevirin. Fikriniz ya da iş planınız ile ilgili problemleri de değerlendirmeyi unutmayın ve bu problemleri kısa süreli çözüm önerileri ile ortadan kaldırarak fikrinizin daha sağlıklı ve daha sağlam bir hal almasını sağlayın. Problemlerin üzerine gittiğiniz sürece sıkıntılarınız da azalacak ve sahip olduğunuz iş fikri de daha detaylı şekil alacaktır.

5 – Sunduğunuz iş fikrinin insanlara ulaştıktan sonra ne şekilde ilerleyeceğini ve insanlara tam anlamıyla geçeceğini düşünün ve buna göre karar verin. Beklentilere yanıt verebiliyor musunuz ya da insanlar istedikleri şeyi sizde bulabiliyor mu? Popüler bir çalışma hazırlamaya özen gösterin ve yayılmacı bir politika işle yolunuza devam edin.


  • Zorlu Bir Süreç Sizleri Bekliyor

İş fikri oluşturma ile başlayan süreç emin olun uzunca bir süre sizleri zorlayacak ve sıkıntılar ile karşı karşıya getirecektir. Kısa sürede sonuç beklemek ya da hemen gelir elde etmek gibi bir yanlışa düşmeyin çünkü hiçbir iş sizlere kısa sürede geri dönüş sağlamaz ve beklentilerinizi hızlı bir şekilde karşılamaz. Bu süre zarfında daha temkinli ve daha bilinçli hareket etmek gerekiyor, aksi takdirde yapacağınız yanlışların sayısı da artacak ve sizlere de zarar verecektir. İş fikri oluşturma sürecinin sonuçlarını da daha öncesinde tahmin etmeniz gerekiyor ve bu tahminleriniz ile birlikte yolunuza devam ettiğiniz takdirde hüsrana uğrama gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Doğru adımlar atmak adına hedeflerinizi doğru bir şekilde belirleyin ve kendinizi yalnızca olumlu sonuçlara hazırlamayın çünkü hüsrana da uğrayabilir ve yer alacağınız işten zarar da edebilirsiniz ancak bu sizleri yolunuzda alıkoymamalı ve daha sıkı çalışmanıza da yardımcı olmalıdır. Profesyonelce düşünün ve daha temkinli davranın, bu çok daha sağlıklı olacaktır.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir