İş Kurmadan Önce Yenmeniz Gereken Korkular

By  |  0 Yorum

Her şey bir hayalle başlar. Umut ederek başlanır her şeye. Ve sizin de bambaşka bir hayaliniz var değilmi? Kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz. İşinizi kurup, kimsenin ağız kokusunu çekmeden sadece kendiniz için çalışmak, ve birinin emrinde değil, kendi emrinizde çalıştırmak istiyorsunuz. Tüm bunlar güzel fikirler. Ki istenirse neden başarılamasın ki? Tüm bu hayalleri gerçekleştirmeden önce yani İş kurmadan önce yenmeniz gereken korkular
İçerisindesiniz. Öncelikle bunları yenmenin şart olduğu aşikardır. Ve gelin şimdi bu korkuların neler olduğunu alt başlıklar halinde inceleyelim:

  • Parasız kalma korkusu

İş kurarken elbette ciddi anlamda sermaye şarttır. Hangi iş olursa olsun, gerekli malzemenin alınması, mekanın seçilmesi, ve seçilen mekanın iç giderleri, gerek yapılacak olan anlaşmalar, sözleşmeler ve daha diğer tüm her şey için ciddi anlamda paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat çoğu zaman, hayallerin olduğu gibi gerçeklerin görüntüsü hayaller kadar tospembe olmuyor. Elde para olmayınca mecburen kredi çekmeye veyahut borç bulmaya çalışıyorsunuz. Ve bir şekilde nihayetinde parayı bulup işi kurdunuz. Fakat iş, işi kurmakla bitmiyor elbet. Kurduğunuz bu iş sonucunda kazanmak olduğu gibi kaybetmek ihtimali de mevcut! Yani zaten elinizde olan 3 5 kuruş varken, bir de bu parayı batırma durumunuz var. Ve daha korkunç olanı da, kredi veya borçlarla üzerinize binecek olan 2 kat daha fazla yükünüz var. Bunların hepsi aslında kaybetme korkusundan doğmakta. Ve bu korku işleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bu korkuyu yenmeniz için önünüzde pek çok yol var aslında. Bunlar; öncelikle eldeki parayı idareli kullanmak, gerekmedikçe yeni borçlar çıkarmamaktır. Eğer ki borcun yoksa sadece giden kendi paran olur. Borç yükümlülüğü aşırı ağırken, haddinden fazla lüksten uzak durulmalıdır. Sakin olunmalıdır. Her zaman bir muhasebeciyle çalışılmalıdır. Çalışma ortakları varsa şayet kesinlikle güvenilir ve dürüst bir kişiliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ki sağlam bir harcama planı yapılmış, ve işe aşırı hakimiyet varsa, parasal anlamda da en kısa zamanda toparlanılabileceğini düşünüyoruz.


  • Yetersizlik sendromu

İş kurarken en büyük kaygılardan birisi de insanın kendisini yetersiz hissetmesidir. Başta iş kurmaya karar verdiniz. Fakat kendinizi işe hakim olarak bulsanızda, süreçte yetersiz hissetmeniz normaldir. En başta, tek başınıza hemen her işi rahatlıkla başarmanız, ve o işe yetmeniz ciddi oranda zordur. Muhakkak yanınızda bir veya daha fazla ortaklarınız veyahut çalışma arkadaşlarınız bulunacaktır. Bu ekip kurulduktan sonra da yine kendinize ve ekibinize yetemediğinizi psikolojik olarak düşüneceksinizdir. Bunun için de elinizden geldiği kadar çabalmanız gerekmekte. Ancak yine de tatmin olamama, yanınızdakilerden, çevrenizdekilerden destek bulamama durumları sizin çalışma şevkinizi olumsuz yönlerde etkileyecektir. Bunun için çevrenizde daha çok, sizin grurunuzu ve şevkinizi kıracak, olumsuz söylemlerle sizi pasifleştirmeye çalışacak insanlarla değil, bilhassa iyi gününüzde de , kötü gününüzde de yanınızda olacak insanlarla iletişim kurmanız çok önemlidir. ve kesinlikle psikolojik anlamda bu konuda bir destek almanız da gerekmektedir. Emin olun ki, başlarda yani en zor zamanlarınızda güçlüklerin üstesinden gelebiliyorsanız, ileriki yaşantınızda da her zaman kendinize yetebileceğinizden, işinize ve çevrenizdekilere bile yetebileceğinizden biran bile şüpheniz olmasın.


  • Başarısızlık

Tabi iş kurma hayali çok güzel. Fakat bunun devamı da var. Bu işi kurmak için parayı ve yeterliliği elde ettiniz. Fakat iş kuruluş aşamasında çeşitli nedenlerden ötürü başarınız sekteye uğrayabilir. Diyelim ki sağlam bir biçimde, sağlam temeller altında işinizi kurdunuz. Ve ilerlemeye başladınız. Fakat burdan sonra da her şey yolunda anlamına gelmiyor. Yani, belli bir süre ilerledikten sonra da herhangi bir borç veya başka nedenlerden ötürü iflasa uğrayabilirsiniz. Bir yangında elinizde ne var, ne yoksa yanıp kül olabilir. Ve daha bir sürü neden, sizin başarısız olmanız için yeterli bir zemin hazırlayacaktır. Tüm bunları kestirmeniz mümkün değil. Ve bunları göz önünde bulundurarak iş kurmaya karar vermişsinizdir zaten. Bu durumda yapmanız gereken, işi kurarken elinizden geldiği kadar temellerini sağlam atabilmek. Her türlü doğal afete karşı önleminizi alırsanız, çalıştığınız insanları iyi seçerseniz, ve dengeyi her zaman korur, ve özellikle aşırı rahatlıktan kaçınırsanız, tabi son olarakta çalışmayı belli bir düzene oturtursanız, başarısızlık riski zamanla azalacaktır. Ve bu korkunun da yapmanız gerekenleri bilerek üstesinden geleceksiniz.


  • Bunalım

Ve tabi iş sitresi. Bunalım. Her şeyi sağlam bir şekilde rayına oturttunuz. İşiniz güzel ve kaliteli adımlar ve sonuçlarla ilerliyor. Belki her gün en az birkaç teklif alıyorsunuz. Özel firmalarla çalışıyorsunuz. Fakat yine çok ciddi bir sorununuz var. O da Bunalım Kurduğunuz şirketin sahibi olduğunuz için, o şirketi ayakta tutmak için verdiğiniz mücadele, ve yukarıda saydığımız korku nedenleri sizde bir bunalım yaratmış. Evinize gittiğiniz zaman gözünüz ne eşinizi, ne çocuklarınızı, ne de onların günlük hayatlarını görür. Başınızı yastığa koyduğunuzda bile, her an iş sitresiyle meşgul olursunuz. İçinden çıkılmaz bazen. Yoğun ve sıkıcı geçer iş toplantıları. Bir an önce bitsin istersiniz. Fakat o iş bir başkasının değil, sizin işinizdir. Oyüzden hiçbir zaman bu bunalım geçmeyecek gibi görünür. Ama bu korkudan da kurtulmanın bir yolu vardır. O da, iş yaparken, ne aşırı yoğunluğa boğun kendinizi, ne de aşırı salın. Dengeli iş yapmaya özen gösterin. Ve sevdiğiniz bir hayalle kurun işinizi. Sevdiğiniz işi yapın. Emin olun sevmediğiniz bir işi yaparsanız ne siz mutlu olursunuz ne de çevrenizdeki kişiler. Ve işiniz hiçbir zaman size ailenizi, ve özel hayatınızı unutturacak kadar yoğun ve sıkıcı olmasın. Ve başta da söylediğimiz gibi, psikolojik desteği eksik etmeyin.

Sonuç olarak; iş kurmak ve kendi işinizin patronu olmak bambaşka bir şey. Fakat işi kurarken kesinlikle bu korkuların yenilmesi şarttır. Aksi taktirde kurduğunuz işten hiçbir haz duyamazsınız. Bu korkuları yine kendi fikirlerinizle de yenmeniz mümkündür. Yeter ki, o işi kurmak için kafa yorduğunuz kadar, sitreslerinden kurtulmak için de biraz kafa yorun.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir