İş Kurmak İstiyorum

By  |  0 Yorum

  • İş Kurmak İstiyorum

Gelecek için belirlediğiniz bir hedef varsa eğer, belli başlı detayları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Peki bu detaylar nedir, iş kurmak istiyorum diyenler bu konuda nasıl bir yol izlemelidir, dilerseniz bu detaylara hep birlikte göz atalım.


  • Olmazsa Olmaz: Dost İle İş Yapmayın!

dost-ile-is-yapmayin

Maddi anlamda yeterli olduğunuzu düşünüyor ve belirlediğiniz hedefler doğrultusunda ayırdığınız bütçeye ek bir destek ihtiyacı duymuyorsanız eğer, ortak aramak gibi bir yanlış yapmayın. Planlarınız uyuşmayabilir ya da kendi işini kurmak konusunda karşı tarafın tecrübesizlikleri sizleri de yıpratabilir ve daha da önemlisi bu kişinin yakın bir arkadaşınız ya da dostunuz olması, kuracağınız işin geleceği için de çok sağlıklı olmayabilir. Fikir uyuşmazlıklarından öte söz geçirememek ve hayır diyememek de ilerleyen dönemlerde büyük sıkıntılara yol açabilir.


  • İşinizi Özellikle En Başta Sallamayın!

Düzen ve disiplin. Kuracağınız yeni bir iş ve atacağınız ilk adımda hata yapma oranınız ne karda düşük olursa, başarıya o karda yakın olacaksınız. İşe başlama aşamasında daha düzenli ve daha disiplinli bir şekilde hareket ettiğiniz ve bu düzeni çalışma alanında da koruduğunuz takdirde elde edeceğiniz verim; maddi ve manevi anlamda sizlere büyük bir geri dönüş sağlayacaktır. İş kurmak güçlü ve sağlıklı bir düzeni de beraberinde getiren bir eylemdir ve bu eylemde başarı sağlamak istiyorsanız eğer işinizi en başından sıkı tutmayı tercih edin.


  • Bir Hevesle İş Kurmaya Çalışmayın! Kendinizden Emin Olun!

kendinden-emin-olmak

Ne yapmak istediğinize karar vermek çok da zor olmayacaktır. İyi olduğunuz ya da ilerleyebileceğiniz bir iş planlaması yapmak sizler için çok daha büyük faydalar sağlayacaktır. Adım attığınız alanda ya da atacağınız alanda hangi seviyede olduğunuzu ve ne karda ilerleyebileceğinizi bilmeniz büyük önem arz ediyor. Kendinizden emin olun ve; fikir yürütebileceğiniz, geleceği görebileceğiniz, hedefler belirleyebileceğiniz bir işe kalkışın. Kendi işini kur diyenlerin büyük bir kısmı hedef belirlemeden ve plan yapmadan yola çıkıyor ya da fikir vermeyi tercih ediyor ancak dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan bir tanesi de kulaklarınızı eşe dosta kapatmak olacaktır çünkü maddi anlamda yatırım yapan sizlersiniz ve kendi işinizin uzmanı ve bu işin belirleyicisi de sizler olmalısınız.


  • İlk 3 Ay Para Kazanamasanızda Masraflarınızı Karşılayacak Sermayeniz Olsun!

sermayeniz-olsun

Yeni bir iş için ilk adımı atan girişimcilerin en büyük hatası sermaye eksikliği oluyor. Hedeflediğiniz yere gelebilmek için bir süre zararınızı karşılamak adına yeterli maddi güce sahip olmanız gerekiyor. Sermayenizin sağlam olması, ilk 3 ay ile birlikte ilerleyen süreçte de sizleri daha güvende hissettirecek ve sağlıklı bir kafa ile çalışmalarınızı yapmanızı sağlayacaktır. İş kurmak isteyenler arasında yer alıyorsanız eğer güçlü bir bütçe ve en azından ilk 3 ay sizleri koruma altında tutacak ve kazanmasanız bile işlerinizi devam ettirmenize yardımcı olacak bir rakam, emin olun sizleri güvende hissettirecektir.


  • Plansız – Programsız Asla Yola Çıkmayın!

plansiz-is-yapmayin

Ne yapmak istiyorsunuz, ilk 3 ay için belirlediğiniz seviye nedir, sahip olduğunuz bütçe yeterli mi, belli bir plana sahip misiniz? Düzen ve disiplinden sonra plan ve program da yine girişimcilerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sağlıklı bir planlama ile birlikte daha güçlü adımlar atabilir ve bulunduğunuz sektörde çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Kendi işimi kurmak istiyorum diyorsanız eğer etkili bir plan ve program ile hareket etmeniz gerekiyor ve bu doğrultuda işlerinizi aksatmadan yolunuza devam etmeniz de çok daha kolay olacaktır.


  • Kazancınız Belirli Seviyeye Gelmeden Masrafları Arttırmayın!

masraflari-arttirmayin

Daha fazla kazanmak her girişimci için belirgin hedeflerden bir tanesidir ancak bulunduğunuz sektörde hedeflediğiniz seviyeye yaklaşmadan masraflarınızı kontrol etmeyi öğrenin. Daha büyük riskler sizi her zaman ileriye götürmez ve yapacağınız küçük bir hata tüm yatırımı ve iş birikimini yerle bir edebilir. Zararınızı karşıladıktan ve yavaş yavaş kar elde etmeye başladıktan sonra masrafları arttırabilir ve bulunduğunuz sektör ya da iş ile ilgili yeni planlamalar da yapabilirsiniz. Kendi işimi yapmak istiyorum düşüncesine sahipseniz eğer gelir gider tablosu ile masraflarınıza da düzenli bir şekilde yön verebilir ve en azından sahip olduklarınızı daha programlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir