İş Planı Nedir ve Neden Gereklidir?

By  |  0 Yorum

Özellikle yeni iş kuracakların sık sık duyduğu şeylerden biri de iş planı. Peki, iş planı nedir ve neden gereklidir?

Aslında iş planı temelde girişimcinin yol haritası olarak görülebilir. İyi hazırlanmış bir iş planı, sadece yapacağınız işin piyasada tutunma gücünü değil, aynı zamanda sizin finansal dayanıklılığınızı da belirleyecektir. İşinizle ilgili önceliklerinizi belirler ve bu aslında başlı başına “iş planı nedir ve neden gereklidir?” sorusuna verilecek en kısa cevaptır. Önceliklerini belirleyen girişimci detaylarla vakit kaybetmez, elindeki para ve insan gücünü önceliklerine yöneltir ve böylece kısıtlı olan kaynaklarını en etkili biçimde kullanma şansını yakalar.

Öte yandan yapacağı iş için dış finansman kaynaklarına yönelecek girişimciler için iş planları çok daha büyük bir önem taşır. Çünkü gerek bankalar gerekse diğer finansörler yatırım kararlarını iş planınıza göre vereceklerdir. İş planlarında hedef pazarları, pazarın beklentileri, finans ve pazarlama ile ilgili planları ve öncelikleri net olmayan girişimcilerin finansman bulması da kolay olamayacaktır.

Sıklıkla fizibilite çalışması ile karıştırılan iş planı, aslında fizibiliteden çok daha kapsamlı bir çalışmadır. Girişimci için iş kurma sürecinin akışını netleştireceği gibi, hali hazırda mevcut işlerini sürdüren işletmeciler de iş planlarını hazırlamak suretiyle işleri ile ilgi büyüme, daralma, yeni yatırımlara yönlenme, bazı iş alanlarından çekilme, pazarlama vb. kararları için atacakları adımları netleştirebilirler.

“İş planı nedir ve neden gereklidir?” sorusuna verecek bir cevabı olmayanlar ya da iş planlarını gereksiz görenler ise bu fikirlerini bir kez daha gözden geçirmek zorundalar. Çünkü iş yönetiminde plansızlık ve dağınıklık günlük hayattakinden çok daha ağır sonuçlar doğurur. İş planını olmaması mevcut kaynakların kullanımında başarısızlığın yanında, yeni kaynakların bulunmasını da imkansız hale getirecektir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir