Karides Yetiştiriciliği

By  |  0 Yorum

  • Karides Yetiştiriciliği

Henüz çok popüler hale gelmemiş ancak kısa süre sonra çok sayıda iş adamının karides çiftlikleri kurması ile birlikte yeni dünya meslekleri arasında yer alacak olan karides yetiştiriciliği, çok sayıda insan tarafından keşfedilmiş durumda. Sizler de bu iş kolu ile birlikte lüks restoranlar ile çalışmalara başlayabilir ve gelirinizi hatrı sayılır rakamlara ulaştırabilirsiniz. Bunun için ilk etapta yerel yönetim ile irtibat halinde olmanız ve gerekli izinleri almanız gerekiyor çünkü geniş bir çiftlik için imar izni ve kazı izni şart! Sahip olacağınız karides havuzu sizlerin geleceğini belirleyecek olan en önemli detaylardan bir tanesidir. Sıradan bir balık havuzu ile kıyaslanamayacak ölçüde detay içeren bir havuz modellemesi şarttır ve bunun için de özel olarak hizmet veren isimler ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Karides havuzunuzu hazırladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi yavru stoğu yapmak olacaktır. Yavru karideslerin bakımı ve stoklanması her zaman için zordur, işte bu aşamada havuzunuzu düzenli olarak dezenfekte etmenizi öneriyoruz ve bunu yaparken de organik ürünlerden yardım almanız hem sizlerin, hem de canlıların yararına olacaktır. İş fikirleri konusunda birçoklarınıza uzak görünen bu meslek kolu emin olun yüklü rakamları beraberinde getiriyor çünkü anlaşacağınız restoranların büyük bir kısmı lüks restoranlar ve sahip olacağınız çevre de haliyle özel insanlar olacaktır.


  • Karides Besleme

karides-beslemek

Ekstra yiyecek ya da ürünlere ihtiyacınız yoktur çünkü karidesler havuz içerisinde yetişen organizmaları tüketerek besleniyor ve bu aşamada sizlere çok büyük sıkıntılar yaşatmıyor. Fikir10.com adresi üzerinden konu hakkında daha fazla detaya ulaşabilir ve sizler de yeni bir iş kolu için ilk adımı daha profesyonel bir şekilde atabilirsiniz.


  • Karides Havuzu

karides-havuzu

Karides yetiştiriciliğindeki en önemli detay ve sizleri en çok uğraştıracak olan konulardan bir tanesi de havuzun hazırlanma sürecidir. İlk etapta havuz içerisinde yer alacak farklı toprak türlerini belirlemeniz gerekiyor ve bunun için uzmanlar tarafından önerilen toprak türlerini tercih edebilirsiniz. 5 ila 6 farklı toprak grubunu karıştırarak sizler de karideslerinizin beslenmesi için üreyecek olan organizmalara yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte havuzun çok derin olmaması da tavsiye ediliyor çünkü bu durum yavru karidesler için çok da faydalı bir durum olarak görülmüyor ancak şunu da unutmamakta fayda var; derinliği muazzam bir şekilde ayarlamanız gerekiyor çünkü karideslerin kaçma ihtimalini de göz ardı etmemeliyiz. Havuzlarınızın doğru bölgede ve doğru kazı çalışması ile hazırlanması gerekiyor. Özellikle tarım bölgelerinden ve kimyasal ürünlerin sızabileceği yerlerden uzak olması büyük önem taşıyor. Karideslerin hassas hayvanlar olduklarını belirtelim ve havuza sızabilecek herhangi bir tarım ürünü ya da kimyasal ürün, karideslerinizin tamamının yok olmasına da neden olabilir ve bu da tüm yatırımınızı hiç edebilir.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir