Kitap Cafe Açmak

By  |  0 Yorum

Ülkemizde kitap okuma alışkanlıkları bilindiği üzere oldukça düşüktür. Japonya’da halkın %14’ü, Amerika’da halkın %12’si kitap okurken, ülkemizde her 10000 kişiden 1 kişi düzenli kitap okumaktadır. Kitap okumak sebebi kesin olmaksızın insanımıza zor gelmektedir. Gerek uzun oluşu gerekse de genel Türk kültürüne yakın konular içermemesi bu oranı azaltan sebeplerden sayılabilir. Böylesi bir olumsuz resimde bu yüzdeyi arttırmak için çeşitli yöntemler üretilmekte ve halkımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır.

kitap-cafe-dekorasyonuBu yöntemlerden bir tanesi de son dönemlerde örnekleri görülmeye başlayan sistem, kitap cafe açmaktır. Kitap cafeler genellikle kütüphane ortamındaki gibi kitap okunan, gelen okurların da bir yandan kahvesini, çaylarını içebildiği sıcak ortamlardır. Tercihe göre arka fonda klasik müziğin de çalabildiği ortamda genellikle eski tip koltuklar, sehpalar, nadir olmak üzere şömine ya da eski tip soba, başta dünya klasiklerinden seçmelerin bulunduğu kitaplar ile birlikte son dönemlerde çıkan kitaplar da bulunmaktadır. Kitap cafe açmak edebiyata ve ticarete ilgi duyan her bireyin hayalleri arasında yeri olan bir hizmettir.

Zamanla bilinen bir mekan olmak, herkes tarafından uğrak yeri haline gelmek, sadece hizmet alanı değil ufak çapta tiyatro ve pandomim gösterilerin de yapıldığı bir ortama sahip olmak, kitap cafe açmak isteyen girişimcileri heyecanlandıran, bu minvalde çalışmalara yönelten, asla geçici olmayan aksine gerçekçi de yapılabilir olan gerçeklerdendir. Para kazanma endişesi olmadan yapıldığında, yıllar sonra bulunulan şehre bir iz bırakabilmek, hatırlanabilmek kitap cafe sahipleri için fazlasıyla kâfidir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir