Küçük Ölçekli Sera Kurma

By  |  0 Yorum

Seraların büyük ve küçük ölçekli olarak birbirinden ayrılması adından da anlaşılacağı gibi geniş bir alanda veya daha küçük bir alanda kurulması ile ilgilidir. Eğer kendi ürünlerinizi doğal olarak yetiştirmek gibi bir merak ve hobiniz varsa bunu bir iş yerine çevirerek hem doğal ürün yetiştirip keyfinizi yaşayabilirsiniz hem de bu işi ticari bir faaliyete dönüştürmüş olacaksınızdır. Bu sayede küçük ölçekli sera kurmak için sadece bu işle ilginizin olması yeterli gelmektedir.

kucuk-olcekli-sera

Tabi bu iş için bazı gerekleri sağlamalısınız. Küçük ölçekli sera kurmak için ilk olarak bir fizibilite çalışması yapmanız rakiplerinizi tanımanız ve sektör hakkında fikir sahibi olmanız adına çok önemlidir. Meyve ya da sebze üretmek keyfinize göre hangi ürünü üreteceğinize karar vererek ikinci adımı atabilirsiniz. Tabi burada önemli olanda üretimini yapacağınız ürün yetiştiriciliği hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Ürüne de karar erdikten sonra küçük ölçekli sera kurmak için adım attığınız yolda seranızın büyüklüğü hakkında bir karar vermeniz gerekmektedir.

Tüm bunlardan sonra küçük ölçekli sera kurmak için yer bulma aşamanı halletmeniz gereklidir. Seranızdaki ürüne ve seranın büyüklüğüne göre bir alan bulmanınız başarınızı artıracaktır. Ayrıca fazla kimyasal kullanılmış, aşınmış ve su sorunu olan arsalardan uzak durmanız faydanıza olacaktır. Son olarak da seranızı tasarlayarak işe başlayabilirsiniz. Seranızda sulama, gübreleme vs. faaliyetler için gerekli donanımları kurduktan sonra faal olarak üretiminiz başlayacaktır. Ürettiğiniz ürünler için bir Pazar oluşturmanız da gerekir ki bunu önceden yaparsanız ürünlerinizi değerlendirmede fayda yaşayacaksınızdır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir