Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

By  |  0 Yorum

Çiftçiler genellikle ürettikleri ürün sayısını arttırmak ve ürün yetiştirmedikleri gölge alanları değerlendirmek için mantar yetiştiriciliği yapma yoluna gitmektedir. Mantar yetiştiriciliği yapmak günümüzde çiftçiler tarafından oldukça rağbet gören bir alandır. Doğru teknikler ile yapıldığında mantar oldukça kısa sürede verim veren bir sebzedir.

Mantar yetiştiriciliği yapmak için yola çıkan çiftçiler aylar içerisinde başta harcadıkları üretim maliyetini çıkarabilir ve kara geçebilirler. Üstelik mantar yetiştiricileri için devlet destekleri de gündeme gelmiş durumdadır. Mantar yetiştiriciliği kolaylıkla sürdürülebilir bir iş kolu olduğu için artık yalnızca çiftçiler tarafından değil yeni iş kurmak isteyen kobiler tarafından da rağbet gören bir alandır.

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenler için bahsedebileceğimiz ipuçları ise şu şekildedir. Mantar nemli alanlarda ürediklerinden, mantar yetiştirenlerin nemli, karanlık veya gölgeli alanlara ihtiyacı olacaktır. Hobi olarak mantar yetiştirenler için gölgelikler yeterli gelecektir. Ancak kazanç sağlayacak yetiştiricilerin emek ve zaman ayırması gerekmektedir. Profesyonel olarak yetiştiricilik yapan kişiler daha büyük, daha nemli ve çevre ışığı oldukça iyi ayarlanmış bölgelere ihtiyaç duyacaklardır. Ekim bölgesinin özellikleri yetiştirilecek mantarın türüne göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle ortaktır.

Mantarın yetiştirildiği alanda nemi, ısıyı ve ışığı kontrol altında tutan sistemlerin kullanılması yetiştirici açısından oldukça önemlidir. Mantarlar nemden olduğu kadar oksijenden de faydalanırlar. Mantarları ile kazanç sağlamak isteyen kişilerin yetiştirilen mantarın çeşidine uygun olarak havalandırma sistemi kurmalarında fayda vardır. Yalnızca evlerinin bodrumunda yetiştiricilik yapan kişiler ekonomik anlamda fazla bir kazanç elde edemezler.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir