Ne İş Yapmalıyım

By  |  0 Yorum

  • Ne İş Yapmalıyım?

İlk adım her zaman büyük önem arz ediyor ve bir iş kolunda, sektörde boy göstereceksiniz eğer ne yapmanız gerektiğine de doğru karar vermeniz gerekiyor. Yer alacağınız sektörün açıklarını tespit etmek, yapabileceklerini listelemek ve insanlara farklı olanı sunmak, bu aşamada yer alan önemli detaylardan bazıları olarak karşınıza çıkıyor. Ne iş yapmalı diye düşünmek yerine, ne iş yapabilirim ve daha fazla insana nasıl ulaşabilirim sorusunu sormanız gerekiyor.


  • Doğru Sektörü Belirlemek

dogru-sektoru-belirlemek

Daha önce yapılmış olanı yapabilirsiniz ancak diğerlerinden daha iyi olmanız ya da daha farklı olmanız gerekiyor. Belirlediğiniz sektörü en iyi şekilde analiz ederek eksikleri çıkartabilir ve bunların üzerine giderek kaliteli hizmet doğrultusunda sizler de fark yaratabilirsiniz. Daha önce yapılmamış olanı seçiyorsanız da emin adımlarla ilerlemeniz gerekiyor çünkü o sektörün ilki olacağınız için insanların beklentileri de haliyle daha yüksek olacak ve bu yüksek beklentilere de yanıt vermeniz gerekecek. Ne iş yapmalıyım sorusu ile birlikte sahip olduğunuz donanımı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor ve sahip olduğunuz bir eğitim varsa eğer bunun üzerine yoğunlaşarak en azından bildiğiniz iş ile birlikte hedef kitleyi de daha kolay ve daha kısa sürede belirleyebilirsiniz.


  • Kazandıran İşler ve Sektörel Boşluk

Birçok insanın cesaret edemediği ya da sermaye bazında girişimde bulunamadığı işleri tercih ederek başlayabilirsiniz. Ne iş yapmalı diye soran çok sayıda insan genellikle bilinen ve popüler olan işleri yapıyor ancak şunu da unutmamak gerek: O sektörü elinde tutan ve yıllardır o sektörde hizmet veren güçlü rakipleriniz var. Daha iyi olabileceğinizden emin değilseniz girişimde bulunmak çok da doğru olmayacaktır. Kazandıran işleri ve sektördeki boşlukları analiz ederek daha doğru kararlar vermek mümkündür. Teknoloji dünyasına adım atabilirsiniz ve akıllı telefonların yoğun olarak kullanıldığı, bilgisayar teknolojisinin bir adım önde olduğu bu çağda, bu ürünlerin oluşturduğu iş kolları, müşteri potansiyellinizi de ister istemez arttıracak ve müşteri bazında sıkıntı çekmenizi de engelleyecektir.


  • Sermaye Belirleme ve Planlama

sermaye-ve-planlama

Ne iş yapmalıyım sorusuna yanıt verdikten ve hedeflerinizi belirledikten sonra işin en can sıkıcı kısmına geliyorsunuz. Sermaye… Bugüne kadar kenara koyduğunuz bir rakam yoksa eğer bunun için sizlere yardımcı olacak olan bankaları tercih edebilir ev kredi ile birlikte kendinize güzel bir sermaye oluşturabilirsiniz. İş kredisi başvurularında herhangi bir şekilde kefil durumu da artık söz konusu değil ve bankalar gün içerisinde bu sonuçlandırmaları da yapabiliyor. Çekeceğiniz tutarın faiz hesaplamalarını da gelir gider tablonuza dahil etmeyi unutmayın ve kısa vadede borcunuzu kapatacak rakamı elde edemediğinizde neler yapacağınız konusunda da bir B planınızın olması gerekiyor, bu yüzden az da olsa kenarda para tutmanız ve sermaye için bu yatırımdan destek almanız da sizlerin lehine olacaktır. Elinizdeki para üzerinden bir değerlendirme yaparak iş planlamasını da daha belirgin bir hale getirebilir ve uzun vadede neler yapabileceğinize de yine sermaye doğrultusunda daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir