Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

By  |  0 Yorum

Küçük bir işletme ile birlikte sizler de iş dünyasındaki yerinizi alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz meslek koluna bağlı olarak %20 vergi dilimini baz almanız gerekiyor ve bu oranı geçeceğinizi düşünüyor ya da bu bağlamda bir işte yer almayı düşünüyorsanız limited şirketi sizler için çok daha doğru bir tercih olacaktır. Şahıs şirketi açmanın sizlere sunduğu çok sayıda avantaj var ve dilerseniz bu avantajlara hep birlikte göz atalım.

sahis-firmasi-nasil-kurulur

Şahıs Şirketinin Avantajları Nelerdir?

* Muhasebeci için yüksek rakamlar ödemenize gerek kalmaz ve bu aşamada masrafları kısmak için de tercih edilebilecek bir alandır.
* Vergi ödemelerinde kademeli sistem karşınıza çıkıyor ve bu da yine masrafları azaltmanız için en önemli detaylardan bir tanesidir.
* Defter tasdik ücretlerinde de yine en düşük ödemelerden muafsınız ve masraflarınız yine en aza indirgeniyor.

Şahıs Şirketinin Dezavantajları Nelerdir?

* Vergi oranlarında meydana elen değişiklik ve şirketinizin kısa sürede büyümesi ile birlikte artan kazanç sizler için eksi bir değer taşıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu aşamada limited şirket sahibi olmak daha avantajlı bir hal alıyor.
* Şahıs şirketlerinin devredilmesi her zaman daha zordur ancak limited şirketleri kısa sürede ve uygun rakamlar ile elden çıkarabilirsiniz. Bu da yine şahıs şirketinin eksilerinden bir tanesidir.

Şahıs şirketi nasıl kurulur? Sorusunun yanıtına da aşağıda yer alan maddeler üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra muhasebecinizden de yardım alabilirsiniz.

Şirket Kurulumu
400-500 TL
Noter Tasdiki
30 TL
Ticaret Odası Kaydı (Gerekli ise)
700 TL
Kaşe
10 TL
Defter Kaydı
100-150 TL
Ruhsat ( Gerekli İse)
250-300 TL
Fatura-Makbuz
100 TL
2 Adet İkametgah
10 – 15 TL
Yazar Kasa ( Gerekli ise)
300 TL
TOPLAM (ortalama)
2.000 TL

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir