Sermayesiz İş Kurmak

By  |  0 Yorum

  • SERMAYESİZ İŞ KURMAK

sermayesiz-is-kurmak

Sermayesiz iş kurmak ne kadar mümkün ya da böyle bir şey söz konusu mu diye düşünüyorsanız eğer, sermayeniz olmadan yapabileceğiniz birçok iş olduğunu ve geleceği parlak işler olduğunu da bilmenizde fayda var. Sermayesiz iş kurma fikirlerinden yararlanabilir ve sizler de ilgi çekici bir sektöre adım atarak zarar etme riskiniz olmadan gelir elde edebilirsiniz. Yorucu ve zorlu bir yolculuk sizleri bekliyor ancak atacağınız doğru adımlar ile birlikte kısa sürede hatrı sayılır rakamlara ulaşabilirsiniz.

1- Eğitimler, sunumlar, ücretsiz seminerler ile birlikte ilgi duyduğunuz iş alanı ya da sektör ile ilgili çalışmalar yapın ve kendinizi geliştirmeye başlayın. Heyecanınızı asla kaybetmeyin ve bu zorlu yolculuk için kendinize uzunca bir zaman dilimi ayırın. Donanımsal olarak kendinizden emin olduğunuz takdirde sermayeye ihtiyacınız olmayacak ve sektörün kapıları da sizlere açılacaktır.

2- Tüketici taleplerine tam anlamıyla yanıt verebileceğiniz ve iyi olduğunuzu düşündüğünüz alanda ilerleyin ve umudunuzu asla kaybetmeyin.

3- Doğru planlama hayat kurtarır. Yapacağınız iş ile ilgili kendinize özel bir dosya hazırlayın ve bu dosyanın kontrolünü de düzenli olarak yapın. İlk adım attığınız andan bu yana ne gibi gelişmeler meydana gelmiş ya da ne şekilde yol kat etmişsiniz gibi detayları bu dosya üzerinden takibe alın.

4- Sahip olduğunuz bir meslek grubu varsa ve bu grupta aktif olarak hizmet veriyorsanız işler sizin için daha basit hale gelecektir. Yeni bir iş için asla çalıştığınız kurumu tercih etmeyin ve çalışmaya devam ederken iş fikirleri ile birlikte arka planda yatırım yapın. Sermayesiz iş kurma eylemi için ilk etapta çalıştığınız firmada danışmanlık mertebesine yükselmek için mücadele verin. Geliriniz artacak ve hiçbir şekilde masraf ya da yatırım yapmadan emin adımlarla bu yolda ilerlemeye başlayacaksınız.

5- Eğitim kurumlarını takibe alın ve sizlerin gelişimine en iyi şekilde katkıda bulunacak olan eğitim kurumlarından ücretsiz eğitimler alın ve sektör içi gelişim sayesinde firmada yükselişiniz de daha kolay hale gelecektir. Sermayesi iş kurmak için yüklü bir bilgi birikimi ve donanıma sahip olmanız gerekiyor, aksi takdirde içinde bulunacağınız sektör sizleri yutacak ve bir süre sonra eritecektir.

6- İstekleri her zaman için göz önünde bulundurun çünkü sizleri, yaptığınız işlerde daha iyi noktalara taşıyacak olan şey müşterilerinizdir. Onları elinizde tutmak için neler yapabilirsiniz ya da onların isteklerine ne şekilde ve nasıl karşılık verebilirsiniz gibi soruların yanıtlarını kendi içinizde detaylı bir şekilde vermeye çalışın.

7- Sermayesiz iş kurmak için sıfır sermaye gibi bir düşünceye sahipseniz bunu aklınızdan çıkarın. Elbette az da olsa bir birikime ihtiyacınız var ancak bu birikim sizleri yormayacak ve olumsuz bir durumda sizlere büyük zararlar vermeyecek olan yatırımlardır. Donanımsal anlamda kendinize her daim katkıda bulunun, bu sayede sizler adım atmadan teklifler size gelecektir. Bulunduğunuz sektörün bir üst makamlarına göz dikin ve o noktaya ulaşmak için çalışmalarınıza yön verin.

8- Yer alacağınız sektörde müşterileri ile birlikte sizleri iyi bir noktaya taşıyacak olanın yine kendiniz olduğunu unutmayın. En iyi çalışan ve işe değer veren her zaman için sizlersiniz. Şüpheci yaklaşmayın ve risk almayı deneyin.

9- Ailenizi unutmayın! Yer aldığınız sektöre ve sahip olduğunuz işe ailenizi de dahil ederek ilerleyen dönemlerde sahip olacağınız aile şirketi için önemli bir adım atabilirsiniz. Başarıyı onlarla paylaşın ve sizin gibi çalışmaları için onlara da yardımcı olun. Sahip olduğunuz sermayenin emilmemesi adına daha küçük yatırım planlamaları ile hareket edin ve çalışanlara bir süreliğine ödeme yapmayacağınız için bu anlamda da büyük avantaj sağlayacaksınız.

10- Ortaklık gibi bir yanlış yapmayın. Fikir uyuşmazlıkları, aç gözlülük ve kararsızlıklar sizleri de yıpratacak ve sahip olduğunuz sektörde sizleri bir adım geriye götürecektir. Bireysel olarak hareket etmek her zaman için daha dahiyane bir fikir olarak karşımıza çıkıyor ve en azından kendi istediğiniz şeyleri daha rahat bir şekilde yapabilir ve içinize sinen bir çalışma ile yolunuza devam edebilirsiniz. Fikirlerinizi ve gelirinizi bölüşmek sizlere çok fazla katkı sağlamayacaktır.

11- Çalışma alanınızı eviniz olarak belirleyebilir ve bu sayede ofis kiralama gibi bir durum ile de karşı karşıya gelmezsiniz. Masrafları azaltmak maddi anlamda yükünüzü azaltacak ve sizleri daha rahat bir kafa yapısı ile çalışmaya yönetecektir.

12- Rakiplerinizi iyi tanıyın. Bulunacağınız sektörün en iyileri kimler, ne şekilde çalışıyorlar, ne tür bir hizmet sunuyorlar gibi soruların yanıtlarını almak adına detaylı bir araştırma yapın ve bu araştırmalar doğrultusunda sizler de sektörün en iyisi olmak için eksikleri kapatabilecek çalışmalar yapabilir ve doğru adımlar atabilirsiniz. Sermayesiz iş kurmak için ilk etapta fikirsel ilerlemeler kaydetmeniz gerekiyor ve bu aşamada sektörün en iyileri ile mücadele edeceğinizi de unutmayın.


  • Önemli Detaylar

Sermayesiz iş kurma fikrini ya da planlarınızı herhangi bir arkadaşınız ile paylaşmayın. Fikirler değerlidir ve kaliteli olduğu takdirde çalınması da çok zor değildir. Sahip olduğunuz iş planını yalnızca aileniz ile paylaşın ve zaten ilerleyen dönemde işinizi ve gelirinizi de onlarla paylaşacağınız için sorun yaşamazsınız. Büyük umutlar besleyerek adım atmak, ilerleyen dönemlerde yaşayacağınız sıkıntılar ile birlikte can sıkıcı bir durum yaratabilir, bu yüzden daha sakin ve daha emin adımlarla birlikte hedeflerinizi çok fazla büyütmeden yavaş yavaş ilerlemeniz de sizlerin lehine olacak ve herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıldığında canınızı da çok fazla yakmayacaktır.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir